Vlajkový druh české ochrany přírody
Vlajkové druhy jsou charismatické, obecně známé populární a veřejností oblíbené rostlin nebo zvířat, na nichž je možné popularizovat ochranu přírody a která jsou často spojována s kulturní hodnotou (mohou to být atraktivní skupiny jako ptáci či motýli nebo rys a určitě i perlorodka říční). Typickými vlajkovými druhy bývají i endemity – veřejnost v daném státě se mnohem snáze ztotožní s ochranou „svého“ endemitu než široce rozšířeného druhu.
Česká republika se může pyšnit největší středoevropskou populací perlorodky říční - živočicha skrytě žijícího, trochu tajemného, unikátního, citlivého a vymírajícího…což jsou vlastnosti, které ho předurčily stát se vlajkovým druhem české ochrany přírody.
Vlajkové druhy rovněž slouží jako symboly širší ochrany prostředí, ve kterém se vyskytují a prostředky na jejich ochranu mohou být získány i díky jejich popularitě či zájmu veřejnosti. Tak to úplně v případě perlorodky není. Její ochrana počala na Šumavě v 80-tých letech minulého století čistě na bázi zájmu veřejnosti. Spoluautor všech tří etap záchranného programu pro perlorodku říční pan Jaroslav Hruška zahájil své aktivity v rámci ČSOP a z tohoto spolku vzešli i další dnešní odborníci, či aktivní ochranáři. Současná společnost, a to ani v regionech s výskytem perlorodky o tomto vzácném fenoménu příliš neví.
Vynaložené finanční prostředky na ochranu vlajkového druhu perlorodky říční jsou investicí do celého systému oligotrofních povodí, což je i v souladu s principem záchranného programu.